
Atleet Niels Laros vertelt na zijn verrassend goed gelopen 1500 meter op het WK in Boedapest dat de belangrijkste reden van zijn goede presteren de laatste tijd zijn coach was: ‘Voor een sporter is het vinden van een goede coach nummer één.’
Diezelfde middag beweerde de commentator van de finale WK voetballen dat Spanje wereldkampioen was geworden ondanks de coach. De Spaanse dames vinden dat de coach er niks van kan. Zijn trainingsmethodes zouden fysiek en emotioneel te zwaar zijn. Ook zijn tactisch inzicht houdt niet over. En de trainer respecteerde hun privacy niet. Hij controleerde hun tassen en hun hotelkamers mochten niet op slot. Zijn omgang met de speelsters werd als niet prettig ervaren. Vorig jaar schreven een aantal sterspelers hierover een brief naar de voetbalbond van Spanje met de mededeling dat zij niet meer voor Spanje uit wilden komen zolang Jorge Vilda coach zou zijn. Maar de bond hield de coach de hand boven het hoofd en de speelsters konden kiezen: of een verzoeningsgesprek aan gaan of wegblijven. Een aantal speelsters koos eieren voor hun geld, anderen hielden de rug recht en lieten het WK aan zich voorbijgaan. Het gemor hield echter aan ook deze afgelopen weken. Zonder een aantal vedettes, maar met de 19 jarige Salma Paralluelo en sterspeelster Bonmati werd Jorge Vilda zondagmiddag wereldkampioen met zijn team.
En niet de torenhoge favoriete Sarina Wiegman, de vrouw die door vriend en vijand wordt geprezen om haar kwaliteiten als coach: ‘Sarina creëert een omgeving waarin je kunt zijn wie je bent, een veilige omgeving.’ ‘Ze is een vakidioot, ze is niet alleen tactisch maar ook psychologisch sterk, ze weet precies hoe ze met iedereen om moet gaan.’ ‘ Ze praat altijd in termen van ‘wij’ in plaats van ‘ik.’ ‘Ze kan keihard zijn maar ze is bovenal menselijk.’
Maar gister won niet het team van de beste coach. Wel het team dat het mooiste voetbal speelde: Spanje. Ondanks of toch dankzij de coach? Hij moet toch wel iets goed gedaan hebben? Of heeft juist de aversie tegen hun coach het team samengesmeed?